Junk Food Is Only Cheaper Than Healthy Food If You Don’t Know How To Cook

The “fact” that junk food is cheaper than real food has become a reflexive part of how we explain why so many Americans are overweight, particularly those with lower incomes. […]

This is just plain wrong. In fact it isn’t cheaper to eat highly processed food: a typical order for a family of four — for example, two Big Macs, a cheeseburger, six chicken McNuggets, two medium and two small fries, and two medium and two small sodas — costs, at the McDonald’s a hundred steps from where I write, about $28. […]

You can serve a roasted chicken with vegetables along with a simple salad and milk for about $14, and feed four or even six people.

I’ve been thinking about that the past few days as I’ve been trying to recreate the food I ate in Albania. It’s heavy as a red dwarf, but pleasingly simple and surprisingly cheap.

This recipe, for example, (which I unrepentantly stole from a great restaurant in Tirana) cost about $2. And there’s even leftovers!

I’m amazed there isn’t more emphasis from the foodies that healthy food doesn’t have to be difficult to make or expensive. For this, all I did was  chop some peppers and onions into little strips, drizzle them with olive oil and put them in my oven at the highest temperature it has.  Half an hour later, I cracked eggs overtop and they were ready in five minutes.

In Albania they do this in a clay pot, on a bed of shredded cheese (oh my god it’s Alpine Eggs!), which makes it less healthy, but still cheap, and still significantly better than a Big Mac or a kebab, which would have cost the same thing.

I think the ‘junk food is cheaper!’ argument for the West’s growing obesity problem is a bit of an excuse. Sure, calorie-for-calorie an Extra Value Meal is cheaper than my Albanian food, but the goal isn’t to keep people eating the same number of calories at a lower cost. It’s to steady the costs, but lower the calories.

Eating cheaply and healthily isn’t all that difficult if you have a kitchen and don’t mind doing some chopping. Publicizing recipes for people as lazy as I am is a step in the right direction.

5 Comments

Filed under America, Food

5 responses to “Junk Food Is Only Cheaper Than Healthy Food If You Don’t Know How To Cook

  1. Dirk

    omg, I stared at that picture for 5 minutes, wondering if you are actually eating worms! When reading the article I realized they were onions 🙂

  2. Vincent

    Wow, I tried making this today, but my mouth was in fire due to all those peppers 😛 I’m glad I added potatoes to the bottom, otherwise this really wouldn’t have tasted good, though that might have to do with my oven being more powerful or something, because in 20 minutes it was pretty black.

    Other than that, it is indeed possible to cook cheaply, though I have to say, if you’re cooking yourself, cooking unhealthy food is cheaper still.

  3. Disposable time is a luxury most folks don’t get. Yes, its cheaper to prepare your own meals. However, if your day is already stretched thin due to a long commute, childcare, etc. fast food is much more cost-effective. Most people don’t end their work day and find themselves at home in 30 minutes.

  4. I completely agree with you here! It’s not difficult, or expensive to eat healthy if you have some cooking skills and are creative. I wish more people thought this way! 🙂
    http://www.blonderobyngirl.wordpress.com

  5. Reading your title said it all. That is so true!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s